Môj notebook neštartuje. Je vadná batéria, napájací zdroj, alebo je chyba v notebooku?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

V prípade, že Vaše zariadenie bez zjavnej príčiny (poškodenie pádom, tekutinou atď) prestalo fungovať, môžete vyskúšať nasledujúci postup. Ten však v žiadnom prípade nenahrádza riadnu diagnostiku v servise, ktorú si môžete objednať tu.

Cieľom je vyhnúť sa predčasným záverom, prípadne zbytočnému duplicitnému nákupu príslušenstva – napájacieho adaptéra / batérie bez želaného efektu.

Zariadenie odpojíme od adaptéru, vyberieme všetky prídavné zariadenia ako sú USB kľúče, pamäťové karty, dongle od myši atď a  následne držíme tlačidlo napájania po dobu 5-10 sekúnd. Pri niektorých výrobcoch je interval 15 sekúnd chápaný ako battery reset, teda nahrádza vybratie zariadenia (Acer). Tak isto je vhodné vedieť, či bola batérie pri poslednom funkčnom použití zariadenia dostatočne nabitá.

Ak je batéria používateľsky meniteľná, pomocou slide mechanizmov na spodnom veku zariadenie batériu odoberieme.

V prípade, že je batéria vstavaná, v žiadnom prípade sa nepokúšame o jej demontáž, nakoľko riskujeme poškodenie šasi, či elektroniky zariadenia. Namiesto toho nájdeme reset button a pomocou spinky sa pokúsime batériu resetovať – tento postup nahrádza vybratie a znovu vloženie vstavanej batérie. Pinhole sa nachádza na boku / spodnom veku zariadenia a býva označený ako RESET, prípadne ikonou ilustrovanou nižšie

 

Po odpojení / resete batérie je čas vyskúšať zariadenie naštartovať bez nej, pričom kontrolujeme stav zariadenia po pripojení adaptéra. Vybrané modely obsahujú LED indikáciu, že adaptér správne pracuje na svojom tele, iné na konektore. Po zatlačení tlačidla napájania by však každé zariadenie indikovať, že je zapnuté – viď ikonu č.1. V tomto momente by mal byť počuť systémový ventilátor a na obrazovke máme vidieť logo výrobcu zariadenia, či operačného systému. Ak je tomu tak a zariadenie štartuje obvyklým spôsobom, zrejme je poškodená batéria a mali by ste uvažovať nad jej výmenou, prípadne podrobným testovaním – batériu Vám radi dodáme.

Ak však ani v tomto momente nevidíte žiadny obraz, alebo iné známky funkčnosti, je na mieste navštíviť servis, pretože je takmer isté, že sa jedná o zlyhanie hardvéru (konektor napájania, adaptér, operačná pamäť typu RAM, grafická karta, základná doska, CMOS batéria a mnohé iné, bez diagnostiky nie je možné určiť poruchu a teda ani vytvoriť cenovú ponuku na opravu) .

Ak Vám vyššie uvedený postup nepriniesol odpoveď na otázku, kde je problém, je vhodné vyplniť rezerváciu na servis. Aj v tomto prípade platí, že je rozumenejšie a lacnejšie navštíviť servis, ako stav zariadenia ešte zhoršiť neodbornou manipuláciou. Takmer tretina servisov je ukončená opravou zariadenia bez použitia náhradných dielov – oprava je teda v desiatkach eur a rozhodne rentabilná. Ak sa jedná o zložitú, resp. nerentabilnú opravu, stále je možnosť Vaše dáta zálohovať a obnoviť do nového, či refurbished zariadenia podľa aktuálnej ponuky – ak to stav pamäťových médií dovoľuje.

Ak si nieste istý modelom Vášho zariadenia, môžete si prečítať náš článok na túto

 

V prípade otázok neváhajte použiť náš kontaktný formulár, prípadne iný kontakt. Diagnostikou u nás nič neriskujete, nakoľko je pri osobnej návšteve našich pobočiek po predchádzajúcej rezervácií zdarma.

Za obrázky ďakujeme fóru DELL community a GettyImages.

Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin