Identifikujte správne svoje zariadenie

Keďže správne zadaná porucha je základným predpokladom na správne určený postup diagnostického procesu, model zariadenia je kľúčový údaj, ktorý potrebujeme poznať aby sme vám pomohli. 

Najrýchlejšia cesta je zistenie modelu z manuálu, ktorý sa nachádza v každom originálnom balení. Ak ho však nemáte, nevadí. Výrobcovia značia svoje zariadenia rôzne, avšak v prípade stolných PC a notebookov býva označenie väčšinou dobre viditeľné na štítku zariadenia. Ak sa vám nedarí štítok nájsť (zväčša je na spodnom veku zariadenia, pod batériou a podobne), stále je tu možnosť model zistiť pomocou softvéru.

Ak je váš PC tzv. značkový, môžete použiť program na identifikáciu dodaný výrobcom. Odkazy na konkrétne programy nájdete v prehľade nižšie:

 

V prípade, že máte PC na mieru tzv. skladačku, môžete si pomôcť identifikáciou základnej dosky, ktorá nám napovie o vašom počítači aspoň základné informácie.

Ak nechcete inštalovať žiadny softvér tretích strán, základný nástroj je integrovaný vo vašom operačnom systéme. Stačí do ponuky štart (CTRL+ESC) napísať dxdiag a stlačiť ENTER. Výstupná informácia bude vyzerať podobne ako na obrázku nižšie. Model systému je kľúčový údaj, pričom ostatné parametre nám napovedia v akej konfigurácií svoj PC / NTB máte. Môžete tiež použiť free softvér pre určenie komponentov.

 

 

 

Ako zistím verziu Windows?

Identifikácia operačného systému je jednoduchá, stačí pri zapnutom PC stlačiť ikonu štart (alebo kombináciu kláves CTRL+ESC) napísať winver a stlačiť enter. Systém nám vráti okno, kde je napísaná presná verzia operačného systému, ktorý používate.

Ak si neviete rady, môžete osloviť nášho operátora v chate v pravom dolnom rohu obrazovky, alebo nás môžete kontaktovať pomocou formulára na webe – radi vám pomôžeme s identifikáciou a správnym vyplnením servisnej požiadavky.

Ako zistím model notebooku zo štítka zariadenia?

Nesprávne uvedený model zariadenia je napríklad HP P2, uvedený aj na rámiku LCD daného zariadenia.

Správny údaj celého modelu je uvedený na štítku na spodnej strane šasi – HP Pavilion p2-1033w. Tento údaj nám napovie o vašom zariadení pomerne viac, ako prvý nesprávny tvar.

Výrobcovia najčastejšie umiestňujú model a sériové číslo na spodnú časť šasi  formou samolepky. Niekedy sa nachádza aj pod batériou – je nutné ju vybrať zo zariadenia, inak sa k označeniu nedopracujeme.

Ako zistím model smartfónu?

Ak vlastníte telefón s operačným systémom Google Android (Samsung, Huawei, Lenovo, SONY atp.) môžete postupovať podľa návodu nižšie.

Ak je váš smartfón od firmy Apple, model nájdete v nastaveniach – všeobecné – informácie a model nájdete v treťom riadku.

Návod krok po kroku je dostupný napríklad tu.

Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi