ZelenýPC s.r.o.

Čo je VPN a prečo je dobré ju používať?

VPN bezpecne pripojenie

VPN, alebo Virtual Private Network je technológia, ktorá zásadne mení spôsob, akým sa pripájate k internetu. Zjednodušene, medzi vami zvoleným webom, ktorý navštevujete a zariadením, cez ktoré web prehliadate (PC, notebook, smartfón, tablet..) neexistuje priame spojenie, ale existuje cesta, ako dosiahnuť spojenie aj na druhý koniec sveta. Bránou býva Váš poskytovateľ internetu (ISP), ktorý teda disponuje dátami, ktoré stránky navštevujete. Používaním VPN všetka vaša dátová prevádzka smeruje na vybraný VPN server a z neho, teda anonymizuje Vaše skutočné aktivity na sieti. Do istej miery skrýva IP adresu (identifikátor tak jedinečný, ako rodné číslo) a skrýva skutočné umiestnenie resp. sami si viete určiť, ktoré umiestnenie sa má pri pripojení použíť. Teda dátami o prehliadaní nedisponuje provider internetu, ale prevádzkovateľ služby VPN. Či a ako tieto údaje chráni a využíva, musí každý vyhodnotiť sám.

Daňou za vyššiu bezpečnosť býva väčšinou mierne spomalenie prevádzky, je to spôsobené zvýšením počtom miest, ktoré je nutné navštíviť (routrov). Výhodou je naopak možnosť vybrať si ľubovoľnú krajinu, z ktorej k vybranej službe pristupujete. To je skvelá výhoda, ak chcete sledovať športové prenosy v zahraničí. Hodí sa to aj keď si chcete pozrieť obsah zo streamovacej platformy, ktorý je dostupný len pre vybrané regióny.

Ak si chcete vybrať konkrétnu službu, odporúčame článok Najlepšie VPN: Porovnanie 12 najrýchlejších.

Prípadne si môžete objednať službu vrátane inštalácie u nás a ušetriť starosti s výberom a nastavením, stačí použiť formulár nižšie a o všetko ostatné sa postaráme. Kontaktovať nás môžete aj tu.

Go to the full page to view and submit the form.

Prvý príklad pre dosiahnutie google.com bez použitia VPN – 8 routrov, druhý príklad, tá istá adresa s použítím VPN – 13 routerov. VPN teda jednoznačne spomaľuje pripojenie.
Exit mobile version